O projekcie

image7682

„Kresy w przedmiotach zaklęte” – to seria 5 filmów krótkometrażowych, z których każdy opowiada historię jednego przedmiotu. Każdy z artefaktów towarzyszył swym właścicielom w ich życiu na Kresach.

Seria filmowa to próba ukazania historii Kresów Wschodnich, a przede wszystkim życia codziennego ich mieszkańców w dobie budowania państwowości polskiej. To oni – kilkaset tysięcy obywateli polskich, deportowanych z dawnych ziem północno-wschodnich II Rzeczpospolitej doświadczyli zesłańczego losu w latach czterdziestych XX wieku. Jesteśmy przekonani, że ta część historii jest istotnym elementem naszej tożsamości, a jednocześnie otwiera płaszczyznę dyskursu. Zsyłki wojenne i powojenne, które znacząco dotknęły ludność Kresów, poprzez swoją skalę i oddźwięk publicystyczny zyskały wymiar międzynarodowy. Wiele deportowanych osób nigdy nie powróciło do swoich domów. Z radosnego okresu w międzywojennej Polsce pozostały drobne pamiątki zabierane w pośpiechu z rodzinnego domu i wspomnienia. Białystok jako jedyne kresowe miasto pozostające obecnie w granicach Polski jest zobowiązane uczcić ofiarę poniesioną przez budowniczych II Rzeczypospolitej.

Projekt towarzyszy wystawie plenerowej „Niepodległa – ziemie kresowe II Rzeczypospolitej”, która eksponowana jest w Białymstoku na Rynku Kościuszki od 11 do 25 lipca 2018 r. Szczegóły na temat wystawy znajdziecie TUTAJ.

Jeśli jeszcze bardziej chcielibyście wczuć się w czasy niepodległej II Rzeczypospolitej na Kresach, czekają na Was warsztaty. Organizujemy je przy wystawie dla grup zorganizowanych. Więcej informacji TUTAJ.

Wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji CC BY-NC-SA 4.06

Koordynacja i realizacja projektu:

Muzeum Pamięci Sybiru
ul. Jana Klemensa Branickiego 7/315
15-085 Białystok
tel. 795 650 860

Realizacja:
LOGO MDSTUDIO ADAM DZIESZUTA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s