Wystawa

Jak wyglądały kresowe wsie, miasta i dwory w okresie dwudziestolecia międzywojennego? Jakie miejsce w tej rzeczywistości zajmował człowiek? Szukając odpowiedzi na te pytania przygotowaliśmy wystawę „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej”, która od 11 do 25 lipca gościła na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Ekspozycja składa się z trzech pawilonów, przedstawiających wnętrza i fasady budynków miejskich, wiejskich i dworskich. Zwiedzający mogą się dzięki temu przenieść na brukowane ulice Grodna czy Wilna, zobaczyć dworek Piłsudskich i pałac Władyczańskich, a także odwiedzić kresowe osady wojskowe oraz wioski Polesia.

Otwarcie ekspozycji

Uroczyste otwarcie wystawy było istną podróżą w czasie. Ceremonii towarzyszyła muzyka z epoki grana na żywo oraz oprowadzanie kuratorskie połączone z elementami rekonstrukcją historyczną. Każdy z pawilonów ożył za sprawą aktorów, muzyki, rekwizytów a nawet… żywego kanarka, który umilał czas gościom dworu.

Weekendowa podróż na dawne Kresy

Na wszystkich, których ominęło otwarcie ekspozycji, czekały jeszcze cztery spotkania pod hasłem „Weekendowa podróż na dawne Kresy”. Odbyły się one 14-15 i 21-22 lipca, kiedy na zainteresowanych wystawą czekali pracownicy merytoryczni Muzeum Pamięci Sybiru. Zwiedzaniu towarzyszyły elementy rekonstrukcji historycznej połączone z odczytywaniem fragmentów wspomnień Zesłańców – Kresowiaków.

Lokalizacja wystawy w okresie 11 – 25 lipca 2018 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s